We Francji powstanie park Napoleona Bonaparte

Postać Napoleona Bonaparte jest nierozerwalnie związana z Francją. Projekt parku tematycznego Napoleonland oparty jest na historycznym dziedzictwie pozostawionym przez ostatniego francuskiego monarchę.

Może się to wydawać zaskakujące, wziąwszy pod uwagę legendę, jaką owiany jest Napoleon Bonaparte, ale Napoleonland będzie pierwszym parkiem tematycznym związanym z francuskim cesarzem, wpisującym się  w nurt określany jako “histo-tainment”, czyli połączenie rozrywki z nauką historii. Poza samym parkiem, powstaną tam również muzeum, centrum konferencyjne, hotel a także restauracje. Pociągnie to za sobą stworzenie nawet do 3000 miejsc pracy, co twórcy postrzegają jako środek zaradczy na panujący kryzys.

Prace nad projektem autorstwa byłego ministra Yves’a Jego ruszyły w zeszły weekend. Docelowo, Napoleonland, który położony będzie 80 km od Paryża w miejscowości Marne-la-Vallee, ma nie tylko przyciągnąć zagranicznych inwestorów, ale także zapełnić pewną lukę, gdyż będzie to de facto pierwszy obiekt dedykowany tej postaci. Pozwoli to, jak podkreśla Jego, odkrywać na nowo historię, a nie tylko generować rozwój gospodarczy.  Perspektywy Napoleonlandu są z pewnością dobre- projekt uzyskał już oficjalne poparcie administracji centralnej, zaś studia wykonalności wskazują, że frekwencja w pierwszym tylko roku działalności na poziomie miliona zwiedzających jest jak najbardziej realna. Największym wyzwaniem jest obecnie zebranie funduszy w wysokości 200 mln zł oraz znalezienie inwestorów, choć wiadomo już, że budowa będzie współfinansowana przez sektor publiczny.

Główną atrakcją czekającą w Napoleonland na zwiedzających ma być możliwość odegrania najważniejszych wydarzeń z życia Napoleona Bonaparte. Można będzie wziąć aktywny udział w historycznych rekonstrukcjach słynnych bitew pod Waterloo, Austerlitz czy Trafalgarem. “Rewolucyjnym przeżyciem” Jego nazywa możliwość uczestniczenia w ucieczce z twierdzy w Bastylii, egzekucji króla Ludwika XVI czy koronacji Bonaparte na cesarza Francji. Planowana jest również trasa dla nart biegowych obrazująca przeprawę Napoleona w Alpach, czy też odtworzenie dramatycznej sceny przekraczania przez jego wojska Berezyny.

Zgodnie z planem, prace konstrukcyjne rozpoczną się w 2014r., zaś otwarcie Napoleonlandu przewidziane jest na rok 2017.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email