Czy powstanie park tematyczny “Rosenau – Zaginione Miasto”

O przygotowanym projekcie parku tematycznego „Rosenau – Zaginione Miasto” – pierwszym tego typu interaktywnym parku edukacji i rozrywki, osadzonym w pięknym krajobrazie Gór Opawskich, na terenie historycznego Kąpieliska Leśnego w Pokrzywnej – popularnej miejscowości turystycznej na Opolszczyźnie rozmawiamy z Panem Marianem Gorzelannym.

Magazyn Atrakcje: Skąd pomysł na stworzenie parku rozrywki?

Marian Gorzelanny:  Inspiracją do stworzenia parku rozrywki w Pokrzywnej była obserwacja naszego pięknego regionu a także niedostatek atrakcji, które by przyciągały gości do Gór Opawskich. Już od 14 lat w Pokrzywnej wspólnie z rodziną prowadzę szeroką działalność turystyczną.  W okolicy istnieje duża baza noclegowa, jest dużo atrakcji przyrodniczych, ale niestety to za mało by przyciągnąć turystów i zapełnić liczne  ośrodki wypoczynkowe i hotele. Stąd pomysł by w centrum Gór Opawskich, na terenie znanego już od czasów przedwojennych kąpieliska leśnego w Pokrzywnej, zbudować park rozrywki, na bazie już istniejącego parku linowego.

MA: Dlaczego uważa Pan, że do Pokrzywnej przyjadą specjalnie turyści aby odwiedzić Pana park? Jakich turystów może on przyciągnąć?

MG: Utworzony  park, swoimi atrakcjami przyciągnie i wygeneruje wzmożony ruch turystyczny najbardziej pożądanych gości, czyli rodzin z dziećmi, a także skłoni ich do pozostania dłużej w naszej okolicy. Park rozrywki nie tylko przyciągnie turystów, ale także inwestorów, zachęconych zwiększonym ruchem turystycznym. Obecnie sytuacja  pod tym względem jest bardzo trudna, w ostatnich dniach zostały zlicytowane dwa duże ośrodki wypoczynkowe w okolicy, w sumie ok. 300 miejsc noclegowych. Jaki  więc    jest sens budować kolejne hotele? W ostatnim naborze wniosków na  wsparcie usług turystycznych w województwie opolskim RPO 1.4.1 postawiono jednak na dofinansowanie budowy  jeszcze jednego hotelu w Górach Opawskich, zamiast dofinansować budowę parku rozrywki. Tymczasem kolejność powinna być odwrotna. Turystów, żeby zamieszkali w hotelu, najpierw trzeba przyciągnąć ciekawym produktem turystycznym, takim chociażby jakim jest park rozrywki. Parki na całym świecie cieszą się ogromną popularnością wśród turystów i generują powstawanie kolejnych atrakcji oraz bazy noclegowej.

Pana Marian Gorzelanny  pokazuje gdzie będzie wejście do Parku Rosenau.

MA: Co Pana zdaniem odróżni ten park od innych w Polsce?

MG:Przede wszystkim różnorodność atrakcji i interaktywność poszczególnych części parku. Nowością jest także połączenie różnych tematów, form prezentacji oraz dostępność dla różnych grup klientów. Ważny jest także aspekt turystyki sentymentalnej, wynikającej z historii Opolszczyzny. Zwiedzanie parku będzie polegało na aktywnym uczestnictwie w różnych atrakcjach a nie tylko na oglądaniu.

MA: Skąd pomysł na nazwę „Roseau – Zaginione Miasto?
MG: Kochamy  Opolszczyznę, szanujemy jej tradycję oraz historię i chcemy żeby stała się bardziej znana turystom mieszkającym w innych rejonach Polski. „Roseau – Zaginione Miasto” – nazwa powstała na kanwie legendy o zaginionym w okolicy mieście Rosenau i ukrytym w nim skarbie. Uważam, że sama nazwa jest tajemnicza i przyciąga uwagę potencjalnych gości do obejrzenia takiego parku. Park będzie połączeniem rozrywki i edukacji dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od najmłodszych dzieci. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym na pewno docenią interaktywne atrakcje edukacyjne, z których poznają prawa fizyki, własnoręcznie eksperymentując. Park na tle innych parków wyróżnia się innowacyjnymi pomysłami, opracowanymi przez znanego eksperta Pana Marka Pisarskiego z Łodzi specjalizującego się w projektowaniu atrakcji. Partnerami tego projektu są również: Festiwal Polska – Stowarzyszenie Polskich Atrakcji Turystycznych i Dziedzictwa Narodowego, Interaktywne Centrum Nauki Experymentarium w Łodzi oraz naukowcy reprezentujący różne specjalności- nauki ścisłe, biologię, chemię, archeologię.

MA: Jakie atrakcje będą w parku ?

MG: Na terenie Parku znajdować się będzie: Park Żywiołów z interaktywnymi eksperymentami na wolnym powietrzu, Niezwykła Stara Sztolnia ze skarbem Rosenau, do której dostępu bronić będzie straszny potwór wyłaniający się           z głębin jeziora. Dla poszukiwaczy skarbów przygotowaliśmy Kopalnię Złota. Ponadto projekt Parku zawiera: Interaktywny Ogród Wody, Kamienny Krąg – Polski Stonehenge i wykopaliska archeologiczne miasta Roseau. Zwiedzający będą mieli możliwość odwiedzenia Interaktywnego Centrum Wystaw Tematycznych. Idąc z duchem techniki, postanowiliśmy stworzyć atrakcje w technologii 5 D oraz „Avatara”. Młodsze dzieci będą mogły korzystać z wielkiego dmuchańca „Ducha Gór” i karuzeli historycznej. Starsze dzieci będą mogły spróbować swoich sił w parku linowym z trasami o różnym stopniu trudności a także sprawdzić swoje zdolności pływackie na basenie, na wolnym powietrzu. Dodatkowo do dyspozycji wszystkich gości będą 2 hotele, w tym nowy hotel Rosenau ze SPA, istniejący hotel „Carina”, kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego, minigolf, korty tenisowe, tawerna i 2 restauracje. Tak więc nawet najbardziej wyrafinowany turysta nudził się nie będzie i na pewno w Pokrzywnej będzie chciał spędzić co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście dni.

MA: Jaka frekwencję Pan przewiduje?

MG: Ostrożnie licząc co najmniej 100 tysięcy gości w pierwszym sezonie.

MA: Kiedy park będzie otwarty?

MG: Wszystko zależy od finałowych decyzji władz województwa. Jeśli nie otrzymam dofinansowania o które zabiegam, będę musiał proces inwestycyjny mocno wydłużyć, nawet do kilku lat. Wstępne wyniki wskazują, że kolejną dotacje w wysokości prawie 5 mln złotych otrzymało Stowarzyszenie „Delta” ,które jest właścicielem 3 parków dinozaurowych w Polsce i na park w Krasiejowie już raz otrzymało dofinansowanie. Atrakcyjność turystyczna województwa powinna być rozłożona i jedna lokalizacja nie może być wielokrotnie dofinansowana kosztem innych projektów.

MA: Dziękujemy za wywiad.

MG: Dziękuję.

 

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email