Najlepsze rollercoastery mijającego dziesięciolecia.

Chociaż tak naprawdę dekada kończy się wraz z końcem roku 2020 i nadejściem roku 2021, ta dość okrągła liczba zdaje się budzić we wszystkich chęć tworzenia podsumowań. Fanów mocnych wrażeń może zatem zainteresować zestawienie najlepszych rollercoasterów dekady.

W przypadku rollercoasterów „najlepszy” wcale nie oznacza w tych czasach najszybszy, najdłuższy, czy najbardziej niebezpieczny, chociaż nadal są to parametry warte wzięcia pod uwagę. Na przełomie drugiej i trzeciej dekady dwudziestego pierwszego wieku nie wystarczy jednak postawić rollercoastera na zwyczajnym parkingu przed sklepem. Teraz, użytkownicy wymagają od atrakcji w parkach rozrywki zapewnienia im immersyjnego, jedynego w swoim rodzaju, niezapomnianego doświadczenia. I to właśnie zestawienie takich kolejek przygotował Blooloop.

Pierwszą dziesiątkę otwiera „Dragon Gliders”, otwarty w 2017 w Motiongate w Dubaju. Podczas przejażdżki tą kolejką, tematycznie związaną z filmem „Jak wytrenować smoka”, wagoniki obracają się, dając możliwość oglądania animacji i multimediów wyświetlanych na ekranach.         

Tylko trochę bliżej, bo na Florydzie, znajduje się kolejka zajmująca miejsce dziewiąte – Slinky Dog Dash – oddana do użytku w roku 2018. Tematyką towarzyszącą tej przejażdżce pośród ogromnych zabawek, jest oczywiście franczyzna Toy Story.

Miejsce ósme zajmuje kolejka zbudowana w roku 2014 i znajdująca się w parku Europa Park w Niemczech. Jako pierwa korzystała ona z tego samego systemu, co kolejka numer 10 – Mack Rides Inverted Powered Coaster . Są one zatem poniekąd kolejkami siostrzanymi, choć ta znajdująca się u naszych zachodnich sąsiadów temtycznie nawiązuje do filmu „Arthur”.

Miejsce siódme przypada „The Swarm” zbudowanemu w Thorpe Park w Anglii w roku 2012. Tematem przewodnim kolejki, która normalnie takiego tematu by nie miała, została inwazja kosmitów. Sam przejazd kolejką jest ekstremalny, a dookoła roztacza się krajobraz rodem z apokalipsy, wraz z leżącym gdzieś na drodze kolejki wrakiem samolotu czy helikoptera.

Na pozycji szóstej uplasowała się konstrukcja należąca do Hong Kong Disneyland, pobudowana w roku 2012 – Big Grizzly Mountain. Jest to atrakcja w stylu górskim, rodem z prawdziwego Westernu, wykonana przez firmę Vekoma.

Miejsce piąte natomiast to atrakcja utrzymana w klimacie przejazdu przez kopalnię siedmiu krasnoludków. Seven Dwarfs Mine Train to kolejka zbudowana w ramach Magic Kingdom Disney’a, znajdującego się na Florydzie w roku. Przy tej atrakcji Disney znowu współpracował z Vekomą, tym razem implementując .

Na miejscu czwatym znajdziemy według Blooloopa atrakcję prosto z Disneylandu w Shanghaju utrzymaną w tematyce rodem z filmu TRON. Tron Lightcycle Power Run zbudowany został w roku 2016 i stał się centralną atrakcją Tomorrowland. Uczestnikom będą śmigać między fragmentem toru znajdującym się na zewnątrz, a tym znajdującym się pod dachem, prawie tak jakby brali udział w wyścigu prosto z filmu.

W pierwszej trójce znalzała się natomiast atrakcja z Phantasialandu w Niemczech zwana Taron. Firma Intamin nie zbudowała jednak tylko rollercoastera, na potrzeby Tarona stworzyła ona w Phantasialand cały odrębny świat w klimatach kultury nordyckiej. Zapierający dech w piersiach widok na wybudowany specjalnie w tym celu kanion można podziwiać pędząc kolejką z prękością 72 mil na godzinę.

Zaszczytne miejsce drugie przypadło Harry’emu Potterowi. Harry Potter and the Escape from Gringotts w Universal Studios na Florydzie to zbudowana w 2014 roku centralna atrakcja czarodziejskiego świata Harry’ego Pottera. Pozwala ona fanom młodego czarodzieja przejechać się po wnętrzach banku Gringotta, aż do prywatnych skarbców w podziemiach.

Podium należy do Harry’ego Pottera, jako, że numerem jeden jest Hagrid’s Magical Creatures Motorbike Adventure, nowy nabytek Islands of Adventure na Florydzie z roku 2019. Rollercoaster zastąpił atrakcje Dueling Dragons/Dragon Challenge, ale podobnie jak poprzednik rozpoczyna się przejazdem przez wnętrza zamkowe.

W tej dekacie zdecydowanie postawiono na atrakcje tematycznie, głównie takie zlokalizowane na zewnątrz. Ciekawi co przyniesie kolejne dziesięciolecie?

Opracowanie: Magazyn Atrakcje, styczeń 2020

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email