Zamieszanie wokół projektu EC1 w Łodzi-kto będzie nowym dyrektorem?

Trwa zawirowanie wokół procedury wyłonienia nowego dyrektora EC1 – instytucji kultury. Przypomnijmy, że Adam Komorowski powołany przez Jerzego Kropiwnickiego na 6-letnią kadencję kończy swoje urzędowanie z końcem grudnia. 1 stycznia EC1 będzie miało nowego dyrektora. Zgodnie z umową sprzed sześciu lat, kandydatów wskazuje założona przez Marka Żydowicza Fundacja Sztuki Świata.

Obecne władze, skonfliktowane z dyrektorem Camerimage, chcą tę umowę rozwiązać. Fundacja jest skłonna wyjść z EC1 w zamian za blisko 5 milionów złotych. Na tę kwotę składają się 3 miliony złotych, które FSŚ wydała na dokumentację budowlaną elektrowni, oraz odszkodowanie za zerwanie umowy.Wygląda na to,że sam marek Żydowicz walczy o powrót do EC1 ale jego współpracownicy z Fundacji woleliby wziąć to odszkodowanie i wycofać się z projektu.
Radni już dwa razy nie zgadzali się na zmiany w budżecie, które umożliwią wypłacenie fundacji pieniędzy. Na początku tego tygodnia zaapelowali do nich przedstawiciele łódzkiej kultury. Uważają, że w EC1 panuje chaos i powtarzają za miejskimi prawnikami, że projektowi grozi utrata 83 milionów złotych unijnego dofinansowania.

Radni pozostają nieugięci. Prawo i Sprawiedliwość podpiera się opinią swojego działacza Bartłomieja Dyba-Bojarskiego, radcy prawnego: – Dotychczas nie pokazano żadnego dokumentu z strony Unii Europejskiej, który mówiłby o tym, że takie zagrożenie istnieje. Miasto nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego pozbawianie fundacji właśnie teraz udziału w projekcie miałoby uratować unijne pieniądze.

Wspólnym głosem mówią radni PiS i Łódź 2020. Uważają, że prezydent wprowadza opinię publiczną w błąd. Wytknęli także zapis w statucie EC1, w którym mowa o kandydatach na dyrektora, a FSŚ przedstawiła tylko jednego – Marka Żydowicza. Na odpowiedź fundacji nie trzeba było długo czekać, drugą jej propozycją jest Włodzimierz Tomaszewski, były wiceprezydent, który w poprzedniej kadencji lansował projekty firmowane marką Camerimage i Żydowicza.

http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,15174142,Zydowicz_czy_Tomaszewski__Kto_bedzie_dyrektorem_EC1_.html#ixzz2oWPcAmZu

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email