Wystawy tematyczne Parku Miniatur S.A.

Przedstawiamy artykuł o Marku Pisarskim – dyrektorze Centrum Nauki Experymentarium w Łodzi, oraz o Parku Miniatur S.A. – organizatorze wystaw tematycznych. Artykuł ukazał się w magazynie Interplay w wydaniu czerwcowym tego roku. Autorem artykułu jest Jacek Skrzypczyk.

Wszystko w przyrodzie się zmienia. Zmieniają się pory roku, mój znajomy właściciel pewnego poczytnego czasopisma zmienił samochód, a także zamienił T-shirty na eleganckie koszule. Zmienia się także Interplay, z gazety w przeważającej części hazardowej w gazetę rozrywkowo-kulturalną. No może z tą kulturą to jednak chyba przesadziłem. Mnie przypadło w udziale Drodzy Czytelnicy, opisywać na łamach Interplaya różne ciekawe wystawy tematyczne, jakie odbywają się w galeriach handlowych.

Wstęp
Co może być wystawą tematyczną? Ostatnio w sieci kin Cinema City w południowej Polsce, wynajęto od kilku parków dinozaurów – prehistoryczne gady, które okraszały swoimi rzeźbami akcję “Weekend z Dinozaurami w Cinema City”. W galerii krakowskiej widziałem ostatnio, wystawę w stylu PRL-u, na którą składały się samochody i typowe gadżety z epoki, takie jak przywiązane na łańcuchach sztućce czy czerwona kartka. Żeby lepiej przybliżyć Państwu temat wystaw tematycznych, zaczniemy od samego początku, czyli przedstawiając człowieka, który myślał o wystawach tematycznych, kiedy rynek sprzedaży detalicznej nie był jeszcze zdominowany przez sklepy wielkopowierzchniowe. Pisząc pierwszy artykuł o wystawach tematycznych chciałbym przedstawić Państwu osobę Pana Marka Pisarskiego, który jest prekursorem na polskim rynku tematycznych wystaw wędrownych, a także ekspertem branży rozrywkowej i turystycznej w Polsce. Marek Pisarski to absolwent kierunku Geografia Turyzmu na Uniwersytecie Łódzkim. Po ukończeniu studiów działał w różnych segmentach turystyki a ważnym momentem w jego karierze było objęcie funkcji doradcy ministra kultury i turystyki w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki a później wiceprezesa Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki SA. Jako dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Holandii wprowadzał nowe technologie, promował polską turystykę oraz zdobywał kontakty na międzynarodowym rynku branży turystycznej, w szczególności w sektorze parków i atrakcji tematycznych. Nabyte doświadczenia sprawiły, że w 2001 roku został członkiem zarządu spółki z kapitałem holenderskim, zarządzającym dzierżawą Śląskiego Wesołego Miasteczka i kolejki linowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

Ciąg dalszy artykułu…

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email