Wystawa “Chiński Smok i Armia Terakotowa Cesarza Qin” otwarta

Od 29 grudnia w Centrum Nauki Experymentarium w Manufakturze można oglądać wystawę “Chiński Smok i Armia Terakotowa cesarza Qin”. To największa w Polsce wystawa na temat Chin.Oprócz replik kilkudziesięciu figur Terakotowej Armii Cesarza Qin na zwiedzających czekają inne atrakcje. Wśród zaproszonych na otwarcie gości była archeolog  Agnieszka Kowalska,która oprowadziła zwiedzających. Nowa ekspozycja została objęta patronatem honorowym Prezydenta miasta Łodzi Pani Hanny Zdanowskiej, Marszałka Województwa łódzkiego Pana Witolda Stępnia oraz Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Pana Włodzimierza Nykiela.
Wystawa “Chiński Smok i Armia terakotowa cesarza
Qin” ukazuje kilka aspektów niezwykle egzotycznej kultury Chin. Goście Experymentarium bedą mogli zobaczyć makietę fragmentu Chińskiego Muru, chińskiego smoka i stroje chińskich mniejszości narodowych. Dla najmłodszych przygotowano specjalny kącik dziecięcy.

Od 1987 roku terakotowa Armia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i określana jest “ósmym cudem świata”. Figury, które można oglądać w Experymentarium są naturalnej wielkości i wykonane z wypalonej gliny. Każda z postaci ma indywidualne rysy twarzy i zdecydowanie różni się od innych. Oprócz cesarskiej armii zwiedzający będą mogli zobaczyć fotografie prezentujące współczesne Chiny. Na zdjęciach widać m. in. chińską przyrodę i współczesne metropolie. Oprócz tego na gości czekają stroje ludowe mniejszości etnicznych Chin oraz obrazy prezentujące kulturę i tradycje Państwa Środka. Organizatorzy wystawy przygotowali także  makietę fragmentu Muru Chińskiego i wielkiego Chińskiego Smoka. Wystawa “Chiński Smok i Armia Terakotowa Cesarza Qin” prezentowana będzie Centrum Nauki Experymentarium w Manufakturze do 28 lutego 2012 roku.

[nggallery id=19]

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email