Ruch turystyczny w Europie – aktualne tendencje wg najnowszego raportu ITB

Turystyka w Europie na przekór licznym kryzysom

ITB World Travel Trends Report przewiduje wzrost liczby wycieczek do i z Europy. Liczba wycieczek w regionie Europy północnej na stabilnym poziomie, podczas gdy mieszkańcy południowej części Europy są mniej skorzy do podróży z powodu kryzysu finansowego.

Berlin, 26 listopada 2012 – Skutki obecnej sytuacji ekonomicznej w Europie i ich wpływ na branżę turystyczną są dalekosiężne, lecz ogólny trend pozostaje pozytywny – to jeden z wniosków ITB World Travel Trends Report przygotowanego przez IPK International i zamówionego przez ITB Berlin. Raport przewiduje, że w 2013r. Europejczycy wyruszą na jeszcze więcej wycieczek zagranicznych. Można też spodziewać się większej liczby przyjazdów.

W tym roku, liczba pobytów za granicą i wydatków związanych z wyjazdami wzrosła o ok. 2%. Jednocześnie formy wyjazdów w Europie zmieniły się- liczba wyjazdów nad morze spadła o 1% podczas gdy wyjazdy do miast wzrosły o ok. 14%. Liczba krótkich,  2 i 3-dniowych wypadów wzrosła o 10% zaś wyjazdy biznesowe za granicę wzrosły o 8%.

Portugalia, Hiszpania i Włochy skorzystały na wzroście liczby wycieczek ze Wschodniej Europy. Włochy odnotowały 2% wzrost w turystyce przyjazdowej oraz wzrost liczby gości z Rosji i Polski, podczas gdy w Niemczech i Wielkiej Brytanii odnotowano niewielki spadek w tym zakresie. W przypadku Hiszpanii i Portugalii możemy mówić o 3%-owym wzroście jeśli chodzi o turystykę przyjazdową.

Raport wskazał również, że Europejczycy coraz bardziej opowiadają się za dalekimi wyjazdami- liczba podróży do odległych miejsc wzrosła o ok. 4%, na czym skorzystały głównie obie Ameryki i region Azji-Pacyfiku. Wyjazdy to miejsc położonych w Europie i okolicach Morza Śródziemnego wzrosły o 2%.

Różne formy wyjazdów na indywidualnych rynkach europejskich

Niepewna sytuacja ekonomiczna we wielu europejskich państwach wpłynęła na formy wyjazdowe. Liczba wyjazdów z Włoch spadła o 5%, a w Hiszpanii o 2%, z kolei odwrotnie było w przypadku Szwajcarii i Norwegii- 10- i 6 % wzrost. Stagnacja w Niemczech, a w Wielkiej Brytanii wzrost tylko o 1%.

Pomimo trudności ekonomicznych, Europa pozostaje atrakcyjnym celem podróży. Hiszpania, Niemcy i wiele państw centralnej i wschodniej Europy odnotowało ponad 5%-owy wzrost liczby gości zagranicznych. Słabe euro i silny dolar pomogły uczynić z Europy popularnym cel wycieczek wśród np. Amerykanów. Japonia także zaczęła znów przyciągać turystów. Przewiduje się zatem wzrost przyjazdów do Europy w granicach 1-3 % na rok 2013.

Ostrożnie, optymistyczna prognoza na rok 2013

Raport ITB przewiduje umiarkowany wzrost wyjazdów z Europy na poziomie 1 do 2%. Tylko 1/3 Europejczyków przyznała, ze recesja wpłynie na ich plany wyjazdowe na rok 2013. Turystyka wyjazdowa w Rosji odnotuje wzrost na poziomie 9%, Wielka Brytania- 5%, Niemcy- 3%. 28% Europejczyków stwierdziła, że chcieliby podróżować więcej w roku 2013, zaś 21% z nich przyznało, że będą podróżować mniej.

 

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email