Rok smoka! Podsumowanie i prognozy w branży parków rozrywki wg Marka Pisarskiego, cz.2

Jaki był mijający rok dla branży parków rozrywki i atrakcji tematycznych? Jaka była frekwencja? Co się zmieniło w inwestycjach?Huśtawka w parkach na świecie

Z niecierpliwością czekamy na dane dotyczącego mijającego roku, kolejnego roku pogłębiającego się kryzysu. Na razie dostępne są dane z roku 2010 oraz prognozy na 2011 rok.

Ostatnim bardzo pomyślnym rokiem dla tematycznych parków rozrywki był 2009. W 2010 utrzymanie tak dobrych wyników okazało się już bardzo trudne z uwagi na trwająca globalną recesję, problematyczne okresy pogodowe i znacznie skromniejsze inwestycje operatorów. Dane dla wiodących parków na świecie i zmiany w porównaniu z 2009 rokiem wskazują, że parki w USA, które wówczas odnotowały wzrost na liście 25 największych parków świata, straciły na liczbie wizyt. Tymczasem parki azjatyckie, mające problemy w 2009, poszybowały w górę. W Europie po rekordowym sezonie w 2009 roku, w 2010r. sytuacja nie była już tak różowa. Choć parę parków odnotowało zwiększone bądź utrzymane liczby wizyt, większość  miała problemy z utrzymaniem swojej atrakcyjności.  W parkach Merlina wystąpił wzrost liczby odwiedzin o 6,5 procent, a u Disneya niewielki spadek frekwencji przy kompensującym wzroście wydatków. Mijający 2011okazał się kolejnym rokiem pełnym wyzwań i braku stabilności.

Inwestycje mimo wszystko

Mimo, że rok 2010 był słaby handlowo, wielu znaczących operatorów zwiększyło dochody. Ponad połowa członków ALVA zanotowała wzrost liczby odwiedzających, podczas gdy blisko połowa odnotowała  spadek. W sumie średni wzrost wyniósł 0,4 procent. Wszyscy wielcy międzynarodowi operatorzy osiągnęli poprawę dochodów.  Najmocniejszym regionem były Stany Zjednoczone, za nimi Wielka Brytania z Europą kontynentalną.

W  2010, pomimo kryzysu realizowanych było wiele interesujących projektów rozwojowych. Trzy największe to: budowa nowego parku Disneya w Szangahaju w Chinach,  parku Warner Brothers w Leavesden w Wielkiej Brytanii i ponowne otwarcie Cypress Gardens jako obiektu Legoland. Inwestowanie odbywało się na wielu obszarach, włączając w to nowe atrakcje, drugorzędne wydatki od hoteli po automaty do gry oraz infrastrukturę. Najwięksi operatorzy w branży parków rozrywki  ( Merlin, Parques, Aspro i Grevin) dokonali licznych przejęć konkurencyjnych firm. W roku 2001 posiadali oni 56 obiektów, po dziewięciu latach liczba ta wzrosła do blisko 200. Grupa Merlin Entertainment pozyskała w czerwcu 2010 roku dodatkowego inwestora (CVC), który objął 28 procent udziałów za 2,54 miliarda euro.

Na początku obecnego roku branża miała nadzieję, że nawet jeśli globalna poprawa będzie postępowała bardzo powoli, frekwencja w sektorze atrakcji co najmniej utrzyma się na poziomie roku 2010 i jakiś wzrost nastąpi.

Korporacje pracowały ciężko jak nigdy wcześniej aby zachować lub zwiększyć swój udział w wysoko rozwiniętym i dobrze zaopatrzonym rynku. Starały się inwestować w swoje produkty i uzyskiwać maksymalne efekty ze swoich działań marketingowych w tym coraz bardziej skomplikowanym środowisku socjalnym.

cdn

Marek Pisarski

Współpraca

-Anna Łukasik, Jacek Fortuniak

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email