Jak powstaje Abyssus w Energylandii?

Abyssus to nazwa nowego Roller Coastera, który powstaje w Parku Rozrywki Energylandia. Premierę tej nowej kolejki o podwójnej mocy przyspieszenia zaplanowano już w tym roku. Roller coaster będzie flagową atrakcją nowo powstającej, szóstej strefy Aqualantis. W prace nad projektem zaangażowano ponad 200 osób, a sama konstrukcja roller coastera składa się z 90 000 części.

Budowa Abyssusa rozpoczęła się w październiku 2019 roku. Będzie to coaster typu Shockwave, a jego wyjątkowość polegać będzie na podwójnym przyspieszeniu podczas jednego przejazdu. Jak to możliwe? Double Launch coaster, bo tak brzmi nazwa modelu tej kolejki, rozpędzi się do 100 km/h z toru startowego, który zastąpi tradycyjny wyciąg na duże wysokości. To spowoduje, że jedzie się kolejką nim zdążysz jeszcze o tym pomyśleć. Napęd wywoływany jest dzięki systemowi magnetycznemu, który rozprowadzany jest zgodnie z kierunkiem jazdy zaś zamontowane w wagonie kolejki magnesy podążają za wytworzonym polem magnetycznym, by osiągać maksymalne parametry. Suma połączonych mocy napędu wynosi 3824 kW, co stanowi równowartość 5210 KM czyli tyle co 7 silników bolidów Formuły.

Abyssus będzie wynosić nas na nieco ponad 38 metrów wysokości po torze o długości 1316 m. Jednorazowo wagon kolejki zabierze 16 osób, ale to nie koniec atrakcji. Przejazd tym ekstremalnym roller coasterem gwarantuje liczne zwroty, czyli tak zwane inwersje, których atrakcja posiadać będzie aż 4. Już od samego startu może podnieść nam się adrenalina, bowiem kolejka rozpędza się do ogromnej prędkości w zaledwie kilka sekund. Nie zabraknie wrażeń także na dalszych etapach trasy. Gdy roller coaster zacznie tracić na prędkości, zostanie dopędzony jeszcze raz. Dla lubiących szybować w chmurach, producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne oraz wiele efektów wodnych takich jak: wodospady, jeziora i fontanny. Za projekt konstrukcji odpowiada holenderska firma Vekoma. Wagony i aranżacja Abyssusa nawiązują do starożytnego zatopionego miasta Atlantis. Infrastruktura nowego roller coastera całkowicie położona będzie w wodzie, jednak jego twórcy zapewniają, że został tak skonstruowany by nie można było się zmoczyć.
Elementy do konstrukcji Abysussa zostały wyprodukowane między innymi w Holandii, Czechach, Słowacji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Roller coaster będzie składał się z 90 500 części. Waga całej konstrukcji to aż 815 ton, a wagonu który zabierze nas w podróż niemal 7000 kg.
Na obecnym etapie montaż konstrukcji zrealizowano w 80%. Trwają prace nad przygotowaniem instalacji elektrycznych oraz budową stacji, na której Goście Energylandii będą wsiadać do roller coastera.

Źródło: materiał prasowy Energylandii

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email