Hotelowy boom w Polsce

Przybywa nowych obiektów hotelowych. Tylko w Warszawie nowe inwestycje przyniosą w ciągu kilku lat ok. 3 tys. pokoi hotelowych. Nowe inwestycje powstają w wielu miejscowościach.

Szybko przybywa nowych hoteli. W tym tygodniu Orbis otworzył dwa hotele w klasie ekonomicznej: Ibis oraz Ibis Budget w Krakowie. Ich budowę rozpoczęto jeszcze przed kryzysem, potem zawieszono. Powrót koniunktury na polski rynek hotelarski – w ubiegłym roku frekwencja wzrosła o 7,6 proc. – pozwolił na dokończenie inwestycji. Za miesiąc Orbis planuje uruchomienie dwóch podobnych hoteli w Warszawie.

W ubiegłym tygodniu  kolejny hotel w Polsce – w Warszawie przy ul. Poleczki – zaczął działać pod brandem globalnej sieci Best Western. To już 12 obiekt pod tą marką.W tym tygodniu regionalny zarząd sieci nadzorujący hotele w Polsce i krajach bałtyckich ma przedstawić plany dalszego rozwoju.

Wielkie sieci maja coraz większy wpływ na rozwój branży w Polsce Według Hotel Guidebook 2011, na 41 hoteli, których budowa jest obecnie planowana w 8 największych polskich miastach, aż 27 obiektów – prawie 66 proc. – będzie działać albo pod znaną marką albo będzie zarządzanych przez wyspecjalizowane firmy.

Ekspansja międzynarodowych brandów odbywa się głównie poprzez umowy franczyzowe oraz umowy o zarządzanie. Przykładem jest Louvre Hotels Group, który na początku roku podpisał z należącą do PKO BP spółką developerską Qualia Development umowę na 7 hoteli z blisko tysiącem pokoi. To jedna z największych inwestycji w branży hotelarskiej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja zostanie zrealizowana w tzw. systemie condo – każdy pokój i apartament będzie miał swojego właściciela. Zainteresowanie już wyraziły fundusze inwestycyjne, ale nabywcami mogą być również osoby fizyczne.

– Tylko w 10 miastach najbardziej atrakcyjnych dla hotelarzy powstaje obecnie blisko 50 hoteli z 5,3 tys. pokoi – mówi Janusz Mitulski, partner w branżowej firmie doradczej Horwath HTL.

Szczególnie aktywnymi inwestorami okazują się firmy z Norwegii i Szwecji. Trzy skandynawskie grupy kapitałowe prowadziły w ub. roku przedsięwzięcia warte łącznie 300 mln zł. Liderem okazała się norweska Wenaasgruppen, która blisko pół roku temu kupiła za przeszło 50 mln euro warszawski hotel Sobieski.

Najszybciej przybywa hoteli w Warszawie. Z informacji Horwath HTL wynika, że nowe inwestycje przyniosą stolicy 1780 pokoi, większość w segmencie ekonomicznym, których najbardziej brakuje. To nie wszystko, bo na etapie projektowania lub podejmowania decyzji o budowie są hotele z kolejnymi 1200 pokojami. Pozwoli to Warszawie nieco nadrobić dystans do innych stolic regionu. Według GUS, na początku ub. roku miała ona 82 hotele z 10,6 tys. pokoi, podczas gdy w hotelach w Budapeszcie było 17,6 tys. pokoi, a w Pradze ponad 30 tys.

W Śródmieściu i na obrzeżach miasta – w Gdańsku powstają nowe hotele. Są wśród nich obiekty na każdą kieszeń, ale także takie, które mają cztery gwiazdki i infrastrukturę niezbędną do komfortowego wypoczynku i pracy.

W Rzeszowie jeszcze w tym roku postaną dwa czterogwiazdkowe hotele. Pierwszy z nich to
Hilton, drugi to inwestycja lokalnego inwestora R. Podkulskiego.

Nowe hotele powstają tez w mniejszych miejscowościach turystycznych jak np w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą-hotel “Król Kazimierz”(na zdjęciu) w zabytkowym budynku,Łebie,Ostródzie.

Źródło: parkiet.com, trójmiasto.pl, nowiny24.pl

http://www.parkiet.com/artykul/1230183-Przyspiesza-budowa-nowych-hoteli.html

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email