Czy Experymentarium wyprowadzi się z Łodzi ?

Tydzień temu Łódź obiegła informacja, że Experymentarium – ważny punkt na mapie edukacji i rozrywki w Łodzi może prawdopodobnie opuścić miasto. O powodach tej sytuacji z dyrektorem Experymentarium rozmawiał redaktor portalu HaloŁódź Tomasz Skupieński .

Tomek Skupieński: Dlaczego i dokąd Experymentarium chce się wyprowadzić z Łodzi?

Marek Pisarski: Nie chcemy się wyprowadzać z Łodzi, ale może się tak zdarzyć. Po ponad pięcioletniej działalności Experymentarium może opuścić Manufakturę i już w piątek 30 listopada zostanie otwarte po raz ostatni. W ostatnich tygodniach zostaliśmy zaproszeni do 3 polskich miast aby uruchamiać centra nauki ale wolelibyśmy dalej rozwijać interaktywną edukację w naszym mieście i regionie.

Czy w innych polskich miastach inicjatywy takie jak Experymentarium mogą liczyć na większe wsparcie ze strony miasta niż w Łodzi?

Wszystkie placówki tego typu są dofinansowywane przez sektor publiczny. Przykładowo Centrum Nauki Kopernik otrzymuje 25 milionów dotacji z Urzędu Miasta, nie licząc innych dofinansowań. Hewelianum w Gdańsku, Experyment w Gdyni, jak i wszystkie inne masowo powstające obiekty również nie muszą się martwi o pieniądze.

Utrzymanie naszej placówki to wydatek rzędu około 1 miliona złotych rocznie i jak dotąd w całości pokrywany jest z prywatnych pieniędzy, bez żadnych dotacji z Urzędu Miasta Łodzi.

Jak model funkcjonowania takich placówek wygląda w Europie Zachodniej? Czy są one wspierane ze środków publicznych czy funkcjonują na zasadach czysto komercyjnych?

Praktycznie wszystkie tego typu placówki są dofinansowywane z publicznych pieniędzy. Skala dofinansowania jest różna i sięga zazwyczaj od 30 do 70 % kosztów rocznego budżetu.

Wiele osób kontestuje wydawanie pieniędzy przez miasto na wspieranie prywatnych inicjatyw np. klubów sportowych. Dlaczego więc pana zdaniem miasto powinno wspierać właśnie Experymentarium, to przecież także placówka prywatna?

Nie sądzę, że forma rejestracji działalności powinna być tu przesądzająca. Experymentarium jest projektem misyjnym, którego znaczenie jest niezwykle ważne dla szkół w Łodzi i całym województwie. Jesteśmy jedyną interaktywną placówką edukacyjną w regionie. W ciągu naszej pięcioletniej działalności zorganizowaliśmy 16. wyjątkowych wystaw o różnorodnej tematyce. To dzięki nam łodzianie mieli jedyną okazję zobaczyć wystawy edukacyjne z całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Większość z nich stanowiły wystawy interaktywne, umożliwiające samodzielne poznawanie zagadnień z wielu dziedzin nauki i kultury. Wizyta w Experymentarium jest ważna również dla rodzin, bo u nas dzieci razem z rodzicami bawią się nauką.

Ponadto przy współpracy z łódzkimi mediami i uczelniami wyższymi zorganizowaliśmy dwie edycje Akademii Profesora Einsteina – najprawdopodobniej najbardziej oryginalnego uniwersytetu dziecięcego. Nasza działalność pomaga nauczycielom i metodykom w przygotowywaniu interaktywnych lekcji tematycznych. Wszystkie aktywności tego typu rozwijają kreatywność młodych ludzi. Razem z Kuratorium Oświaty zorganizowaliśmy Mistrzów Intelektu, konkurs którego pierwsza edycja wciągnęła do rywalizacji ponad 100 szkół z całego regionu. Oprócz działalności edukacyjnej Experymentarium pomaga i wspiera domy dziecka oraz świetlice środowiskowe. To chyba wystarczające dowody na potrzebę i celowość istnienia takiej placówki w Łodzi.

Jaką ofertę Experymentarium przedstawiło miastu? O jaką sumę i na jakie imprezy aplikujecie?

Liczymy na to, aby Urząd Miasta Łodzi umożliwił nam funkcjonowanie bez ponoszenia kosztów czynszu w Manufakturze lub w innym miejscu w Łodzi. Możemy przenieść się do jakiegoś budynku w likwidowanej szkole, ale jak na razie urzędnicy odmówili nam twierdząc, że nie ma wolnego lokalu. Na szczęście w ostatnim czasie sprawą zainteresowała się Pani Prezydent Hanna Zdanowska i czekamy na informację zwrotną. Podobną troskę wykazał wicemarszałek sejmu Pan Cezary Grabarczyk, który osobiście otworzył naszą ostatnią wystawę „Tajemnice II Wojny Światowej”. Zaczęli się również kontaktowa z nami łódzcy radni.

Poza przyrządami do wykonywania eksperymentów i innymi eksponatami w Experymentarium możemy stworzyć pracownię, jakiej w Łodzi jeszcze nie ma. Liczymy na dofinansowanie, jako placówka edukacyjna, uzupełniająca programy szkolne. Co więcej deklarujemy wsparcie promocyjne dla projektu interaktywnego Centrum Nauki w EC1 Zachód, którego notabene to ja byłem pomysłodawcą w 2005 roku i autorem wstępnej koncepcji funkcjonalnej w 2007r., a które już za rok ma być otwarte w ramach projektu Nowego Centrum Łodzi.

Czy to prawda, że łodzianie protestują przeciwko zamknięciu Experymentarium?

Tak, jesteśmy zaskoczeni masowością zjawiska. Otrzymujemy liczne telefony i maile od mieszkańców Łodzi i regionu a nawet z Olsztyna, zarówno od osób prywatnych jak i szkół. W trakcie weekendu pojawiły się spontanicznie listy poparcia i mamy już ponad 300 podpisów klientów Manufaktury, którzy z imienia i nazwiska popierają dalsze funkcjonowanie Experymentarium.

Zresztą nie tylko my odbieramy takie sygnały. Do dyrekcji Manufaktury jak i do punktów informacyjnych zgłaszają się osoby zbulwersowane informacjami o zakończeniu działalności Experymentarium. Wszystkim im jesteśmy szalenie wdzięczni.

Źródło:  http://www.halolodz.pl/wiadomosci/wiadomo%C5%9Bci/artykul,10823,experymentarium-wyprowadzi-si%C4%99-z-%C5%82odzi-wywiad.html

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email