Centrum Nauki Kopernik kończy w tym roku 10 lat

Czas szybko płynie.Wydaje się,że było to całkiem niedawno kiedy wybieraliśmy się na otwarcie Kopernika.

Centrum Nauki Kopernik”w Warszawie działa od 5 listopada 2010 roku. Jak podaje dyrektor Centrum Robert Firmhofer, od tego czasu odwiedziło je już 9,5 mln osób. To daje około 1 mln odwiedzających rocznie. Dyrekcja Centrum zapewnia, że w tym roku powita 10-milionowego gościa.

Centrum planuje obchody przez cały rok. Na 10-lecie placówki oddanych zostanie 10 nowych eksponatów, w większości zbudowanych samodzielnie przez Centrum. Tematem scalającym obchody jest szeroko rozumiana przyszłość.

Powstanie Kopernika zmieniło sytuację w zakresie form prezentacji nauki,na szerszą skalę wprowadzono interaktywność.Dla przypomnienia jednak Kopernik nie był w tym zakresie prekursorem w Polsce.Jako pierwszy interaktywne eksperymenty zaczynał śp.profesor Stelmach w Szczecinie a największą wystawę interaktywną w erze przed Kopernikiem zorganizował Marek Pisarski w 2005 r. w Łodzi -było to “Discovery.Laboratorium odkryć i wynalazków”.Popularnośc wystawy zachęciła Marka Pisarskiego do rozmów z władzami miasta co zaowocowało powstaniem Centrum Nauki EC1 .

Opracowanie: Magazyn Atrakcje, luty 2020

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email