60. urodziny Parku Efteling w Holandii – zaktualizowane

Czołowy park tematyczny w Holandii – Efteling – obchodzi  w tym roku swoje 60. urodziny. Park znajduje się w okresie rozkwitu. Darzony jest on wielką estymą przez operatorów oraz  imagineerów. To najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Holandii. Niewątpliwie mógłby on zainspirować samego Walta Disneya – sugeruje Bart de Boer, dyrektor generalny Efteling Nature Park Foundation i członek IAAPA.

Mówi się, że każdy Holender przynajmniej raz w życiu odwiedza Efteling. Od czasu otwarcia w dniu 31. maja 1952 r., park ten cieszy się niesłabnącą popularnością, przyciągając ponad 4 miliony odwiedzających rocznie, głównie samych Holendrów. Jest to od lat najlepszy baśniowy park tematyczny na świecie. Znaczną liczbę wizyt stanowią wycieczki szkolne. Zakwaterowanie na czas pobytu znaleźć można nie tylko w pobliskim hotelu, lecz także w Efteling Village Bosrijk, obiekcie typu holiday park.

Efteling to rodzinny park rozrywki – wszelkie atrakcje od zawsze tworzone były z myślą o całej rodzinie, co z czasem pozwoliło wykształcić unikalny, bajkowy charakter. Można powiedzieć, że początki parku były raczej skromne. Był to Bajkowy Las z dziesięcioma atrakcjami nawiązującymi do najpiękniejszych baśni i bajek. Na przestrzeni kilku kolejnych lat park rozwijał się i otwierał nowe atrakcje, które do dziś można podziwiać. Park utworzony został głównie z myślą o ochronie lokalnej przyrody, gdyż jest naprawdę pięknie położony.

W Efteling każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie. 4 główne obszary tematyczne (Przygodowy, Podróżniczy, Bajkowy i Alternatywny) mieszczą takie atrakcje, jak wspomniany wcześniej Bajkowy Las, kolejkę górską o nazwie De Vliegende Hollander („Latający Holender”), czy muzyczną przejażdżkę łodzią zwaną „Carnival Festival” z mnóstwem efektów specjalnych. Bart de Boer podkreśla, że podobną przejażdżkę można teraz znaleźć w Walt Disney Parks, a przecież Disneya mogą inspirować jedynie najlepsi operatorzy. Jest park golfowy, liczne obszary zielone oraz atrakcje wodne. Zainteresowanie parkiem jest ogromne. „Liczba zwiedzających rośnie w każdym roku” – zauważa z dumą de Boer.

Sukces nie przyszedł sam. Park tematyczny na najwyższym poziomie wymaga nowych koncepcji rozwoju. Same kolejki górskie czy przejażdżki kryte to w obecnych czasach za mało, by naprawdę zachwycić zwiedzającego, dlatego też rozbudowany jest nie tylko sam obiekt. W przypadku Efteling podstawą są różne media, takie jak film, telewizja, Internet, książki, czy radio z zasięgiem na cały kraj poszerzające wrażenia zwiedzającego, tak jak to było w przypadku głośnego otwarcia jednej z najnowszych atrakcji – kompleksu rozrywkowego o tematyce średniowiecznej, gdzie w 20-minutowym show polegającym na odgrywaniu roli walecznych rycerzy uczestniczyć może 1200 osób. Lista nowych atrakcji zawiera również kolejkę górską jadącą wokoło ziejącego ogniem smoka. Choć niedawno powstała naleśnikarnia to dopiero pierwszy obiekt na zupełnie nowym obszarze tematycznym zwanym „Królestwem Fantazji”, które ma zostać otwarte w 2015 r. i kosztować niemal 45 mln euro, to istnieje już np. projekt niezwykłej przejażdżki krytej.

Rocznica otwarcia parku przypada na 31. maja, jednak, jak zapewnia Bart de Boer, Efteling będzie świętował przez cały 2012 rok, stale wzbogacając swoją ofertę. „Myślę, że jesteśmy odpowiednikiem kina w latach 30. – dajemy możliwość oderwania się od problemów” – dodaje.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email