11 listopada w Łodzi-rekonstrukcje historyczne w Manufakturze

Inscenizacje, wystawy i ekspozycje, prezentujące walkę Polski o niepodległość oraz dzieje służb mundurowych, unikatowe pojazdy wojskowe, historyczne stroje. Sporo będzie się działo na Pikniku Niepodległościowym w Manufakturze.  11 listopada w Manufakturze zagoszczą grupy rekonstrukcyjne, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy i policjanci, by uczcić Święto Niepodległości.Sporo atrakcji przygotowało również Experymentarium gdzie gości wystawa “Tajemnice 2 wojny światowej”.Piknik rozpocznie się w samo południe, a o godzinie 13:00 w Manufakturze pojawi się sam Józef Piłsudski – eskortowany przez ułanów z oddziału konnego Straży Miejskiej, wjedzie na rynek dorożką. Po oficjalnym otwarciu przez przedstawicieli władz regionu, salwa armatnia rozpocznie piknikową część uroczystości. Program tegorocznego święta obfituje w pokazy dynamiczne – uczestnicy pikniku zobaczą pięć inscenizacji. Jedną z nich przygotowali rekonstruktorzy z Radomia. Sześciu funkcjonariuszy w mundurach Policji Państwowej z lat 30. ubiegłego wieku, wjedzie na rynek na wyjątkowych jednośladach – zabytkowych rowerach „Łucznik” wyprodukowanych w radomskiej Państwowej Wytwórni Uzbrojenia w latach 1929-1939 i wyposażonych w repliki karabinów Mauser. Podczas pokazu policjanci z Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia zaprezentują nie tylko krótką historię Policji Państwowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego, ale też opowiedzą o wyposażeniu dawnych policyjnych rowerów, w tym jedynego w kraju „roweru strzelającego”. W czasie prezentacji niezwykły pojazd kilkakrotnie wystrzeli. Natomiast podczas drugiego pokazu radomscy rekonstruktorzy zaprezentują jak walczyć w dość nietypowej dyscyplinie sportu, jaką jest szermierka na bagnety.

Z kolei Młodzieżowa Sekcja Wojskowa Związku Polskich Spadochroniarzy zaprezentuje pokaz ewakuacji rannych z samochodu, który przemieszczając się w strefie działań operacyjnych najechał na ładunek wybuchowy, a Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny (SPAT) pokaże jak w kilka minut oswobodzić zakładnika z rąk porywaczy. Podczas pikniku wystąpią również rekonstruktorzy ze Związku Strzeleckiego RP. Wraz z harcerzami z ZHR przeniosą wszystkich do roku 1944, kiedy wojska sowieckie wkroczyły do Polski. Akcja widowiska „Niepodległość 1944” rozpoczyna się w kawiarni. Wchodzą do niej funkcjonariusze służb bezpieczeństwa i po chwili zaczynają legitymować gości. Zauważają parę harcerzy próbujących wyjść z lokalu. Udaje im się pojmać jednego z nich.  Czy partyzantom uda się go odbić?

Na piknik Muzeum Tradycji Niepodległościowych przygotowało wystawę „O niepodległość i granice, dzięki której będzie można prześledzić dzieje walki o niepodległość Polski i jej granice. Z kolei Muzeum Spadochronowe przedstawi ekspozycję poświęconą polskiemu spadochroniarstwu od lat 30. XX w. do współczesności. Przy jego stanowisku będą gościli członkowie Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno Desantowych „Czerwone Berety” – skarbnica wiedzy o tym, jak wyglądała służba w jednostkach powietrznych.

Nie zabraknie także atrakcji dla wszystkich, którzy swój czas na pikniku zechcą spędzić bardzo aktywnie. Dzięki Fundacji Strzeleckiej i Związkowi Strzeleckiemu RP każdy będzie mógł sprawdzić się na strzelnicy ASG. „Strzelec” OSW przeprowadzi naukę składania i rozkładania karabinu AKM, a przy stanowisku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej stanie ścianka wspinaczkowa, na którą będzie można wejść zupełnie bezpiecznie, ponieważ nad każdym czuwać będą ratownicy.

Na rynku w Manufakturze będzie można zobaczyć wóz ewakuacji medycznej ROSOMAK, samochód Nissan Navarra, z karabinem strzelca wyborowego na dachu, przy którym każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie. Swoje wozy zaprezentuje również Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Będą wśród nich samochód ratowniczo-gaśniczy, wóz ratownictwa technicznego oraz STAR z lat 60.

Rekonstrukcje historyczne z okresu 2 wojny światowej można z kolei obejrzeć na wystawie “Tajemnice 2 wojny światowej” w Experymentarium na pierwszym pietrze w Manufakturze (wejście koło kina lub ścianki wspinaczkowej).

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email