Wystawa „Skarby Faraonów” w Experymentarium w Łodzi

Centrum Nauki Experymentarium w łódzkiej Manufakturze zaprasza od soboty 24 marca na nową wystawę „Skarby Faraonów”. Ekspozycja ta stwarza niepowtarzalną okazję do spotkania z egipskimi bogami i faraonami. Dzięki niej zwiedzający dowiedzą się jak tysiące lat temu wykonywano mumifikacje, w jaki sposób powstały słynne egipskie piramidy i jakie skarby i tajemnice w sobie kryją.Wystawa „Skarby Faraonów” opiera się na scenariuszu wystawy „Mumia. Tajemnice Starożytnego Egiptu”, jedynej w Polsce ekspozycji w całości poświęconej starożytnemu Egiptowi. Na zwiedzających czeka mnóstwo niespodzianek:

– Grobowiec Tutenchamona pełen Tajemnic;

– Klub Młodych Archeologów – śladami Indiany Jones’a;

– Inscenizacja rytuału mumifikacji;

– Widowiskowa sceneria pozwalająca przenieść się w świat starożytności;

– Piramidy, posągi bogów i faraonów;

– Wyjątkowa kolekcja biżuterii i przedmiotów codziennego użytku;

Wystawa „Skarby Faraonów” pokazuje zabytki egipskie różnych kategorii oraz przybliża życie codzienne starożytnych Egipcjan. Na wystawie obejrzeć można kopie najbardziej znanych eksponatów pochodzących z czasów starożytnych tj. popiersie królowej Nefertiti., złotą maskę Tutanchamona, pektorał księżniczki Sathathorjunet, ciekawą kolekcję biżuterii i przedmiotów codziennego użytku jak i również przepiękne malowidła o tematyce egipskiej. Ciekawą atrakcją dla zwiedzających jest Grobowiec Tutenchamona pełen tajemnic oraz stanowisko do przeprowadzania rytuału mumifikacji.

Inscenizacja rytuałów mumifikacyjnych pozwala zrozumieć oglądającemu, że mumia to nie tylko zabytek z muzealnego korytarza, ale i człowiek, którego ciało po śmierci poddawano licznym zabiegom, by zapewnić mu życie wieczne wśród bliskich i bogów.

Kolejną atrakcją dla zwiedzających jest grobowiec, który ozdobiony jest kopiami autentycznych malowideł i reliefów znajdujących się w grobowcach zmarłych władców Egiptu. Elementy mające wzbudzić grozę zwiedzających są wzorowane na istniejących zabytkach. Dzięki temu grobowiec ten jest nie tylko atrakcją dla najmłodszych, ale też dla dorosłych gości wystawy, których niełatwo przestraszyć mumią wstającą ze swego sarkofagu.

Wystawa „Skarby Faraonów” jest wyśmienitym źródłem wiedzy na temat Starożytnego Egiptu a zarazem doskonałym źródłem rozrywki.

Więcej informacji: www.experymentarium.pl

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email