„Tajemnice II wojny światowej” – nowa wystawa w Experymentarium

Już 28 września, w rocznicę kapitulacji Warszawy w 1939 roku, łódzkie Experymentarium w Manufakturze zaprezentuje nową wystawę pt. „Tajemnice II wojny światowej”. To niezwykły, nigdzie wcześniej nie prezentowany na tak dużą skalę, zbiór eksponatów militarnych oraz rzeczy codziennego użytku wykorzystywanych przez żołnierzy podczas tej największej wojny. Wystawa to wynik współpracy Experymentarium z Parkiem Militariów, który część swoich zbiorów prezentuje na terenie Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży na Mazurach. Organizatorzy zdecydowali się na prezentację prawie tysiąca eksponatów w kontekście często pilnie strzeżonych tajemnic wojskowych oraz ciekawostek z życia przyfrontowego i cywilnego.

Ekspozycja zostanie podzielona na sekcje tematyczne, pośród których należy wymienić kilka najważniejszych m.in.: makietę Wilczego Szańca, kwatery polowej Adolfa Hitlera o wielkości 6m2 wykonaną na podstawie oryginalnych planów, miniaturę baraku narad w Wilczym Szańcu wraz ze wszystkimi dowódcami armii niemieckiej znajdującymi się w środku na trzy sekundy przed nieudanym zamachem Clausa von Stauffenberga na Hitlera, opis mało znanej i bardzo tajemniczej genezy powstania napoju Fanta, a także makieta rakiety V1 oraz szczegóły dotyczące produkcji statków kosmicznych pionowego startu. Odwiedzający dowiedzą się również z jakiego wyposażenia wojskowego korzystał znany z serialu „Czterej pancerni i pies” Jan Kos i Tom Hanks w filmie „Szeregowiec Ryan”.

Ponadto nie zabraknie stanowisk mających na celu przybliżenie odwiedzającym historii najpopularniejszych broni drugowojennych, z wyszczególnieniem „piły Hitlera”, czyli karabinu maszynowego MG-42, a także tajnego mazurskiego kanału, w którym według legend, miały się poruszać niemieckie statki podwodne U-Boot.

Zaciekawienie wśród odwiedzających wzbudzą również na pewno elementy scenografii zbudowane przez Alana Starskiego i Mariana Zawalińskiego wykorzystane przy produkcji filmu „Tajemnice Westerplatte”, którego premierę zaplanowano na luty 2013 roku.

Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano przymierzalnię mundurów wojskowych różnych formacji i strzelnicę z replik broni drugowojennych w systemie ASG, a także stanowisko z replikami motorów BMW.

Wystawa będzie miała niekwestionowany wymiar edukacyjny. Poza częścią militarną, organizatorzy zaprezentują szereg oryginalnych eksponatów codziennego użytku z okresu II wojny światowej. Wszyscy odwiedzający ekspozycję zobaczą również oryginalne medykamenty (strzykawki, opatrunki, płyny, puder, maści, lekarstwa, zestawy opatrunkowe, polowe zestawy operacyjne) i przedmioty higieniczne (kremy Nivea, tabletki firmy Bayer, perfumy, maszynki do golenia i fryzjerskie, pasty i proszki do zębów, mydło etc.) w zainscenizowanym szpitalu polowym, wystawę wyrobów tytoniowych (papierosy, fajki, cygaretki i cygara, suszony tytoń, bibułki, zapałki), drugowojenną prasę polską i niemiecką, a także mapy niemieckie z okresu wojny, aparaty fotograficzne, gry planszowe i karciane, harmonie, zestawy radiowe, dokumenty oraz wyposażenie biura oficerskiego i odznaczenia. Ciekawostką będzie również część ekspozycji pt. „Wojna od kuchni”, gdzie przedstawione zostanie wyposażenie polowe związane z wyżywieniem i sposobami jego racjonowania.

Wystawa „Tajemnice II wojny światowej” zostanie otwarta 28 września i będzie prezentowana w Experymentarium na terenie Manufaktury od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-21.00.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email