London eye

Koło London Eye w Londynie jedną z najbardziej popularnych atrakcji miejskich w Europie z frekwencja 3,5 mln osób rocznie – otrzymało we wrześniu prestiżową nagrodę biznesowej  organizacji London First w kategorii „Największy symbol”.
London Eye (Londyńskie Oko)-formalnie EDF Energy London Eye, nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Zostało zaprojektowane przez Davida Marksa, Julię Barfield, Malcolma Cooka, Marka Sparrowhawka, Stevena Chiltona i Nica Baileya. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 40 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Niewielka prędkość liniowa tych kabin (ok. 0,9 km/h) pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła.Przy dużej przejrzystości powietrza ,widoczność z najwyższego punktu wynosi ok. 40 km.
London Eye stało się symbolem Londynu,jest największym kołem obserwacyjnym na świecie.Jest jedną z trzech budowli wybudowanych w Londynie z okazji nowego tysiąclecia (pozostałe to The Millennium Dome i The Millenium Footbridge).Koło budowane sekcjami przez siedem lat, których części transportowane były rzeką Tamizą. Oficjalnego otwarcia dokonał premier Tony Blair dnia 31 grudnia 1999 roku,otwarte dla publiczności w marca 2000r.
Koło jest własnością grupy Merlin Entertainment,drugiego po Walt Disney Company operatora atrakcji na świecie.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email