Przygody z Adventure World Warsaw -cz.1.-Klątwa Jacksona powraca?

Za nami kolejna odsłona przygód z Adventure World Warsaw (AWW). Coraz bardziej zaczyna to przypominać jazdę na rollercoasterze lub co najmniej akcję jak w thrillerze. Przedstawiam skróconą wersję wydarzeń  i zapowiedź nowych projektów w Polsce. Okiem eksperta – Marek Pisarski.Blisko dwa miesiące po artykule w niemieckim piśmie branżowym Kirmes and Parks, informującym o problemach z realizacją projektu, kolejne sensacyjne wieści,na początku lutego br. napłynęły tym razem z Holandii, gdzie notowany na giełdzie, zatrudniający 29 tysięcy osób Royal Imtech ogłosił, że musi dokonać odpisu 100 milionów Euro z tytułu swoich inwestycji w Polsce. Trzy z nich związane są z AWW, jedna ze spalarnią śmieci, która najprawdopodobniej także miała być zlokalizowana przy kompleksie AWW. Akcje Imtechu spadły raptownie o prawie 50%. Zarząd Imtechu odpowiedzialny za operacje w Polsce został zawieszony, wszczęto postępowanie wyjaśniające i rozpoczęto negocjacje z instytucjami finansującymi firmę. Inwestorzy Imtechu m.in. z Francji zaczęli badać sytuację w Polsce obawiając się czy przypadkiem nie ponieśli bezpowrotnie gigantycznych strat. W odpowiedzi na doniesienia medialne, zarząd AWW wydał oświadczenie,w którym przerzucił odpowiedzialność za ewentualne opóźnienie w realizacji projektu na generalnego wykonawcę:

W chwili obecnej stało się jasne, że sytuacja spółek grupy Imtech nie pozostanie bez wpływu na budowę parku rozrywki AWW. (…) Zarząd AWW pozostaje przekonanym, że spółka Imtech Polska będzie prawidłowo wykonywała obowiązki generalnego wykonawcy w związku z budową parku AWW i oferuje wszelkie niezbędne wsparcie w postępowaniu dotyczącym wyjaśnienia nieprawidłowości, które zostały ogłoszone w odniesieniu do spółki Imtech Polska – kończy oświadczenie Adventure World Warsaw.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że personel firmy AWW został skierowany na 2 – 3 tygodniowy urlop. Z kierownictwa projektu odszedł  jeszcze na jesieni Steven Shaiken ze Stanów Zjednoczonych a jego obowiązki przejął Edward Pawley z Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy, że o projekcie Adventure World Warsaw poinformowano po raz pierwszy w 2009 roku i wtedy miał być zlokalizowany w miejscowości Złotokłosy koło Warszawy. Pojawiły się protesty i po 2 latach od pierwszych informacji, zmieniono lokalizację na okolice Grodziska Mazowieckiego.

20 lipca 2011roku odbyła się pierwsza konferencja AWW w Warszawie, rok później – też 20 lipca – kolejna,zapowiadająca rozpoczęcie budowy parku a następnego dnia, miała miejsce oficjalna,niezwykle huczna ceremonia rozpoczęcia budowy z udziałem przedstawicieli branży rozrywki z całej Europy. Projekt miały prowadzić prawie wyłącznie firmy holenderskie – Jora Vision, Imtech, Hafema, Tebodin, Proslide i kilka innych.Ukończenie budowy parku było pierwotnie zaplanowane na jesień 2014 oku  a ostatnio na wiosnę 2015 roku.Makietę parku opracowaną przez Jora Vision zaprezentowano najpierw na konferencji w Warszawie a następnie na targach branżowych EAS w Berlinie.Poza parkiem tematycznym pełnym baśni i legend z 5 częsciami tematycznymi i 25 atrakcjami,w tym rollercoasterami, miał zostać wybudowany duży aquapark i 2 hotele.Wartość inwestycji była szacowana od 620 do 680 milionów Euro. Prognozowano frekwencję kompleksu na 2,6 miliona osób.

Jesienią  ub. roku dla potwierdzenia, że inwestycja będzie przebiegać bez zakłóceń, odbyło się jeszcze oficjalne poświęcenie ziemi pod budowę parku. W mediach pojawiły się informacje sugerujące, że budowa już się zaczęła. Podajemy przykładowo za portalem warszawa.naszemiasto z października ub. roku:

Choć symboliczną pierwszą łopatę wbito w ziemię już 21 lipca dopiero teraz, 15 października 2012 roku spółka Las Palm oraz Generalny Wykonawca inwestycji Adventure World Warsaw Parks&Resort, firma Imtech Polska, podpisali oficjalny Protokół Przekazania Placu Budowy. Dzięki temu już we wtorek rozpoczęły się pierwsze prace budowlane na terenie przyszłego parku rozrywki. Od teraz budowa Adventure World Warsaw powinna zdecydowanie przyspieszyć.

W podobnym tonie pisali dziennikarze różnych gazet i portali. Pojawiło się też kilka zdjęć z koparkami i informacje o pracach archeologicznych. Na targach EAS w Belinie przedstawiciele AWW i Imtechu informowali o rozpoczęciu budowy. W trakcie targów w Orlando w listopadzie ub.roku  pojawiła jednak pogłoska, że nie wszystko jest jednak przesądzone z finansowaniem projektu.

cdn.

Marek Pisarski

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email