Historia papieru na wystawie w Muzeum Inzynierii Miejskiej w Krakowie

Różne  rodzaje papieru, zabytkowe urządzenia do jego produkcji, a także 64 plansze informacyjne prezentujące historię papiernictwa w Polsce i na świecie można do 3 lutego 2013 r. oglądać na otwartej w czwartek wystawie w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.„W dobie internetu tytuł wystawy Papier zawsze ważnyDzieje papieru i papiernictwa jest szczególnie wymowny. Wydawałoby się, że e-booki zdominują książki. Tymczasem ukazują się piękne wydania albumów. Oznacza to, że technika wspiera papiernictwo, przyczynia się do powstania przepięknych książek” – mówiła podczas czwartkowego wernisażu Ewa Wyka z Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Odwiedzający ekspozycję nie tylko przeczytają na 64 planszach historię papieru uzupełnioną rysunkami. Zobaczą również zabytkową aparaturę metrologiczną stosowaną w przemyśle papierniczym (m.in. precyzyjne maszyny służące do pomiaru gramatury, grubości i odporności wytwarzanego papieru), plansze ze znakami wodnymi, przedwojenne i współczesne wzorniki papierów.

W czasie trwania wystawy krakowianie i turyści będą mogli także uczestniczyć w warsztatach produkcji papieru metodą czerpania stosowaną od ponad 2 tys. lat.

Przedstawione na ekspozycji zbiory pochodzą z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju (województwo śląskie), które jest głównym organizatorem wystawy w Krakowie. „Istniejemy po to, aby pokazywać jak wyglądała rękodzielnicza, zanikająca już, metoda czerpania papieru. Prezentowany na wystawie papier czerpany jest ważnym elementem ekspozycji. Zauważamy, że coraz częściej interesują się nim artyści i wykorzystują go m.in. do wykonywania różnych kompozycji papierowych” – powiedziała PAP Marta Nowicka z muzeum w Dusznikach-Zdroju.

W Dusznikach-Zdroju znajduje się najstarszy w Polsce młyn papierniczy wybudowany na pocz. XVII w., w którym przez stulecia wytwarzano papier czerpany. W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski uznał młyn za pomnik historii.

Według archeologów papier znany był przed naszą erą. Kroniki chińskie podają jednak, że wynalazł go kancelista pracujący na dworze cesarza He Di, Cai Lun w ok. 106 r. naszej ery. Do Europy dotarł jedwabnym szlakiem, a pierwsze papiernie na starym kontynencie (w Hiszpanii i na Sycylii) założyli Arabowie w ok. X w. W Polsce papier znalazł się pięć wieków później. Pierwsza papiernia powstała w 1491 r. w Prądniku Czerwonym (dziś dzielnica Krakowa).

(PAP)

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email