Dąbrowski pełnomocnikiem w Muzeum Historii Żydów Polskich?

Jak podała Polska Agencja Prasowa jeszcze w kwietniu zapadnie decyzja, czy dyrektor Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski zostanie pełnomocnikiem, odpowiedzialnym za otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich – poinformował PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski. Muzeum ma zostać otwarte jesienią 2013 r. Waldemar Dąbrowski miałby łączyć oba stanowiska.”Gazeta Wyborcza” napisała w poniedziałek, że minister kultury – w porozumieniu z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz – chce powołać „pełnomocnika, który będzie koordynatorem odpowiadającym za finał przedsięwzięcia i jego otwarcie”. – Tę funkcję zaproponowałem Waldemarowi Dąbrowskiemu – powiedział gazecie minister kultury.- Rozpoczęliśmy rozmowę na ten temat, ale jej nie skończyliśmy. Umówiliśmy się, że będziemy ją kontynuować po świętach. Chciałbym, aby Waldemar Dąbrowski był osobą, która poprowadzi tę instytucję (…) do otwarcia – łącznie z przygotowaniem ceremonii samej inauguracji – powiedział PAP minister.Szef resortu kultury pytany, czy Dąbrowski zgodził się na jego propozycję, odparł, że takiej decyzji jeszcze nie ma, ale jest on nią zainteresowany. Minister podkreślił, że nie chce, aby Dąbrowski porzucał stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. – Dlatego proponuję, aby muzeum miało jednak swojego dyrektora, natomiast koordynator, pełnomocnik będzie mu pomagał, a nie – zastępował go – wyjaśnił- Chciałbym, aby ostateczna decyzja zapadła w ciągu ostatnich dwóch tygodni kwietnia. Optymalnym terminem, w którym Waldemar Dąbrowski mógłby uruchomić swoją aktywność w tym przedsięwzięciu, jest początek maja – uznał minister.Zdrojewski przyznał, że jest zwolennikiem tego, aby muzeum otworzyć jesienią 2013 roku, a nie – jak proponowano wcześniej – wiosną 2013 r.

– Od samego początku byłem osobą, która optowała za tym, żeby otwierać tę placówkę jesienią 2013 roku, a nie wiosną – powiedział PAP Zdrojewski. Dodał, że kiedy spotkał się z propozycją otwarcia muzeum w kwietniu 2013 r., wzbudziło to jego niepokój.

– Jak się okazało, było to pewne nieporozumienie. Wszyscy po rozmowach zgodzili się co do tego, że optymalnym terminem będzie jednak jesień, bo temu przedsięwzięciu, a zwłaszcza samej wystawie, potrzebny będzie czas. Nie warto otwierać muzeum, które nie ma skończonych wystaw (…). Ale jest w tej sprawie zgoda, dość łatwo uzyskana – prezydenta miasta, Stowarzyszenia ŻIH i ministerstwa, oraz innych osób partycypujących w tym przedsięwzięciu, także sponsorów – zauważył minister.

Odnosząc się do rezygnacji z funkcji p.o. dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Agnieszki Rudzińskiej, Zdrojewski przyznał, że ta decyzja była dla niego zaskoczeniem, tym bardziej, że Rudzińska była niedawno na rozmowach w resorcie.

– Ja proponowałem pani dyrektor, aby przeszła ze stanowiska p.o. na dyrektora – wyraziła oczywiście zainteresowanie, ale nie udało się tego przeprowadzić, bo nie ma pełnej zgody co do procedury wyłonienia nowego dyrektora – także po otwarciu muzeum. Są przedstawiciele rady programowej, a także instytucji, które współpracują z muzeum, którzy uważają, że w dniu otwarcia muzeum kierować nim powinna osoba o dużym doświadczeniu dyplomatycznym, są też osoby – i ja do nich należę – które wolą, aby placówką kierował ktoś, kto ma doświadczenia menedżerskie, dlatego że to będzie bardzo trudna placówka do prowadzenia – tłumaczył minister.

Zdrojewski zastrzegł, że „nie ma w tej sprawie kłótni, ale też – nie ma zgody, porozumienia”.

Muzeum Historii Żydów Polskich ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Zwiedzający będą mogli poznać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Autorem projektu siedziby MHŻP jest fiński architekt Rainer Mahlamaki. Zgodnie z projektem architektonicznym placówka będzie miała ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i ekspozycje czasowe. Ekspozycja powstającego Muzeum podzielona będzie na osiem galerii dokumentujących różne etapy tysiącletniej historii Polaków i Żydów.

MHŻP jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

PAP
Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email